برای شرکت در ثواب مطالب ؛ آدرس این سایت و آدرس مطالبش را به شیعیان و اهل سنتی که می شناسید بفرستید
پیامبر (ص) قبل و بعد از سجده «تکبیر» می گفت اما عثمان این «تکبیر» را ترک کرد!

پیامبر (ص) قبل و بعد از سجده «تکبیر» می گفت اما عثمان این «تکبیر» را ترک کرد!

(روایت اهل سنت)


عثمان بن عفان در اجزاء نماز نيز اجتهاد مي‌كرد، پس براي رفتن به سجود و پس از برخاستن از سجود، تكبير نمي‌گفت.امام احمد بن حنبل در مسندش، از عمران بن حصين نقل مي‌كند كه گفت: 

حَدَّثَنَا عَبْدُ الْوَهَّابِ، حَدَّثَنَا خَالِدٌ، عَنْ رَجُلٍ، عَنْ مُطَرِّفِ بْنِ الشِّخِّيرِ، عَنْ عِمْرَانَ بْنِ حُصَيْنٍ قَالَ: " صَلَّيْتُ خَلْفَ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ صَلَاةً ذَكَّرَنِي صَلَاةً صَلَّيْتُهَا مَعَ رَسُولِ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَالْخَلِيفَتَيْنِ. قَالَ: فَانْطَلَقْتُ فَصَلَّيْتُ مَعَهُ، فَإِذَا هُوَ يُكَبِّرُ كُلَّمَا سَجَدَ وَكُلَّمَا رَفَعَ رَأْسَهُ مِنَ الرُّكُوعِ. فَقُلْتُ يَا أَبَا نُجَيْدٍ: مَنْ أَوَّلُ مَنْ تَرَكَهُ؟ قَالَ: عُثْمَانُ بْنُ عَفَّانَ حِينَ كَبِرَ وَضَعُفَ صَوْتُهُ تَرَكَهُ.

پشت سر علي نماز خواندم، اين نماز مرا به ياد نمازي انداخت كه با رسول الله و دو خليفه ابوبكر و عمر خوانده بودم. گويد: در نماز هر وقت علي به سجده مي‌خواست برود تكبير مي‌گفت و هر وقت سر از سجده بر مي‌داشت نيز تكبير مي‌گفت. راوي مي‌گويد: اي ابونجيد! اولين كسي كه اين تكبير را ترك كرد كي بود؟ گفت: عثمان بود زيرا پير شده بود و صدايش ناتوان بود، لذا ترك كرد!!

(مسند احمد بن حنبل: ج 4، ص 44)


آري اينچنين سنت پاك پيامبر با سنت خلفا و پادشاهان و اصحاب و بني اميه و بني عباس جابه جا مي‌شود و مبدل مي‌گردد و همه اينها بدعتهائي است كه در اسلام گذاردند و هر بدعتي گمراهي است و هر گمراهي در دوزخ است، چنانكه صاحب شريعت، صلي الله عليه و آله فرموده است.از اين رو امروز مسلمانان را مي‌يابي كه به صورتهاي گوناگون نماز مي‌خوانند و مي‌پنداري كه همه با همه متحد هستند ولي دلهايشان متفرق و پراكنده است چرا كه مي‌بيني همه در كنار هم به صف نماز ايستاده‌اند ولي يكي دستها را روي هم انداخته و ديگري دستها را از هم گشوده است. يكي دستش را در بستن تكتف روي نافش گذارده و ديگري كنار قلبش. يكي پاها را از هم گشوده و يكي پاها را به هم بسته است و هر يك مي‌پندارد كه حق با خودش است و اگر سؤالي از آنها بكني، به تو گفته مي‌شود: برادر! اينها چيز مهمي نيستند! نماز بخوان هر گونه كه مي‌خواهي. مهم اين است كه نماز بخواني!


بايد حتي در جزئيات نماز هم تلاش كنيم مانند رسول الله نماز بخوانيم كه فرمود:

...وَصَلُّوا كَمَا رَأَيْتُمُونِي أُصَلِّي...

پیامبر (ص) فرمود : نماز بخوانيد همانگونه كه مرا مي‌بينيد نماز مي‌خوانم.

(الكتاب: صحيح البخاري ج1 ص128،المؤلف: محمد بن إسماعيل أبو عبدالله البخاري الجعفي،المحقق: محمد زهير بن ناصر الناصر،الناشر: دار طوق النجاة (مصورة عن السلطانية بإضافة ترقيم ترقيم محمد فؤاد عبد الباقي)،الطبعة: الأولى، 1422هـ،عدد الأجزاء: 9)


ابوبکر و عمر و عثمان رفته رفته سنت های پیامبر را تغییر دادن چنانچه انس بن مالک در صحیح بخاری می گوید تمام سنت های پیامبر (ص) عوض شد :

دخلت علي أنس بن مالك بدمشق و هو يبكي، فقلت له: ما يبكيك؟ فقال: لا أعرف شيئا مما أدركت إلا هذه الصلاة و هذه الصلاة قد ضيعت.

در دمشق، وارد بر أنس بن مالك شدم و ديدم گريه مي‌كند. علتش را سؤال كردم و گفت: آنچه كه از سنت پيامبر مي‌دانستم، همه‌اش از بين رفته است؛ غير از نماز كه آن هم ضايع و نابود شد.

صحيح البخاري - كتاب مواقيت الصلاة - باب تضييع الصلاة عن وقتها - ح 50

0 نظر
درباره ما
برای شرکت در ثواب مطالب ؛ آدرس این سایت و آدرس مطالبش را به شیعیان و اهل سنتی که می شناسید بفرستید
فهرست مطالب